ایدز

انتقال ایدز از طریق ریش تراش

انتقال ایدز از طریق ریش تراش

پس از گذشت سال‌ها، همچنان سرطان‌ و عفونت‌های مرتبط با مرحله پایانی بیماری‌ ایدز، از علل اصلی مرگ‌ومیر در سنین پایین است. طبق گزارشات، 2.7 میلیون نفر در سراسر جهان در سال 2008، به ویروس اچ‌آی‌وی آلوده شدند که از این تعداد، 350,000 نفر از آسیا بودند. در ادامه به پاسخ به این سوال که آیا انتقال ایدز از طریق ریش تراش امکان پذیر است؟ میپردازیم.

انتقال ایدز از طریق تیغ

بیش از نیمی از عفونت‌های جدید آسیا، مربوط به کشور هند است. در این کشور، بسیاری از آرایشگران در وسایل خود از تیغ سنتی مستقیم استفاده می‌کنند که به عنوان «تیغ باز»  نیز شناخته می‌شود. بخاطر سطح پایین اطلاعات افراد در هند و بی‌سوادی در رابطه با راه‌های انتقال ایدز، اصلاح آرایشگاه‌های کنار جاده‌ای با تیغ‌های استریل نشده، انجام می‌شود. این موضوع سبب انتقال HIV از طریق ریش‌تراش و بیماری‌های دیگری شامل هپاتیت B، هپاتیت C و… در جنوب آسیا می‌شود.

مقاله مرتبط:علائم بیماری ایدز در مردان

مطالعات در  یک کشور آسیای جنوبی(پاکستان) نشان داده‌است که بیش از 50 درصد آرایشگران از اهمیت استریل کردن تجهیزات، به ویژه تیغ‌ها، برای جلوگیری از انتقال ویروس اچ‌آی‌وی اطلاعی ندارند (۱).

به‌طورکلی، احتمال انتقال اچ‌آی‌وی از طریق استفاده مشترک از تیغ ریش تراش بسیار پایین است. تنها در شرایطی که تیغ آلوده به ویروس قبل از خشک شدن خون بر روی آن، باعث خراش عمقی در پوست فرد دیگر شود، انتقال صورت می‌گیرد. درصورتی‌که تیغ به خون فرد مبتلا آلوده شده و در ادامه خشک شود، ساختار این ویروس در معرض هوا و دمای اتاق شروع به تخریب شدن می‌کند. مواردی وجود داشته‌است که افراد یک خانواده در اثر استفاده مشترک از ریش‌تراش، به بیماری هپاتیت مبتلا شده‌اند اما ابتلا به ویروس HIV، از این طریق هرگز گزارش نشده است (2).

با این وجود، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) برای پیشگیری از گسترش ایدز در جهان توصیه می‌کند که همه افراد بین 13 تا 64 سال باید حداقل یک بار به عنوان بخشی از مراقبت‌های بهداشتی خود، آزمایش غربالگری ایدز انجام دهند. اطلاع از وضعیت سلامتی و شروع درمان به‌موقع، از انتقال بیماری ایدز جلوگیری کرده و یک زندگی عادی و طولانی را برای فرد فراهم می‎‌‌کند (3).

منابع:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4221444/
  2. https://www.thebody.com/article/how-long-does-the-hiv-virus-live-on-a-razor-blade
  3. https://www.hiv.gov/hiv-basics/hiv-testing/learn-about-hiv-testing/who-should-get-tested

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *