ایدز

Aids مخفف چیست؟

Aids مخفف چیست؟

 در پاسخ به این سوال که ایدز مخفف چیست؟ باید گفت : AIDS مخفف عبارت “Acquired immunodeficiency syndrome” یا “سندرم نقص ایمنی اکتسابی” است.

این سندرم، در نتیجه‌ فعالیت ویروسی به‌نام HIV (human immunodeficiency virus) به‌وجود می‌آید که به سلول‌های سیستم ایمنی آسیب زده و توانایی بدن در مقابله با انواع بیماری و عفونت­‌ها را پایین می­‌آورد. متاسفانه درحال حاضر، درمان قطعی برای این اختلال وجود ندارد اما داروهای موجود می‌­توانند روند پیشرفت بیماری را کند کرده و اکثر افراد مبتلا را قادر به زندگی طولانی و سالم سازند (1).

مراحل تبدیل HIV مثبت به ایدز

در هفته‌های اول مواجه با ویروس ، علائمی بسیار محدود و مشابه آنفولانزا در فرد ایجاد می‌شود که به ­هیچ­ وجه مختص به ایدز نمی‌­باشند. در ادامه، علائم برطرف شده و شخص وارد دوره کمون می­‌شود. در این بازه که ممکن است 10 تا 15 سال ادامه پیداکند، ویروس به سلول­‌های جدید آسیب زده اما هیچ علامتی ایجاد نمی­‌کند. درصورتی که بیماری تشخیص داده نشود، فرد به استیج سوم یا ایدز وارد می‌شود که عفونت­‌های مختلفی را به دنبال دارد (2).

همچنین شما میتوانید با کیت ها خود آزمایی در خانه آزمایش انجام دهید. در صورتی که جواب مثبت بود به پزشک متخصص مراجعه کرده و آزمایش های تکمیلی را انجام دهید. سپس با مراجعه به پزشک متخصص نسبت به درمان اقدام نمایید.

منابع:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hiv-aids/symptoms-causes/syc-20373524#:~:text=Overview,to%20fight%20infection%20and%20disease.
  2. https://www.webmd.com/hiv-aids/hiv-aids-screening

 

این مطلب برایتان مفید بود؟
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *