تست اعتیاد

مقدمه: در ابتدا باید توجه داشته باشیم این تست اعتیاد در درجه اول برای کمک به خود فرد و در درجه بعدی برای خانواده و عزیزان فرد و درنهایت نیز جامعه و کشور انجام می‌شود.
درک این موضوع به همکاری افراد در انجام آزمایش اعتیاد و کاهش دید منفی و انگ اجتماعی کمک می‌کند. ما باید به افراد معتاد به دید بیمارانی نگاه کنیم که نیاز به کمک و محبت و توجه دارند و نه افرادی یاغی که قوانین اجتماعی را زیر پا گذاشته اند و مشروعیت اجتماعی ندارند.
همه ما در زندگی اشتباه می‌کنیم و اشتباه هر کدام از ما مختص موقعیت خود ما است و بعضی از افراد نیز در جامعه خواسته یا ناخواسته در گیر اعتیاد شده‌اند .متاسفانه بعضی مواد مخدر نیز فقط فرصت یک اشتباه را بیشتر به ما نمی‌دهند و فرد را با همان یکبار مصرف وابسته می‌کنند.
عواملی مانند بیکاری، نبودن سرگرمی، مشکلات خانوادگی، ندیدن محبت و ... باعث تمایل افراد به مواد مخدر می‌شوند. هیچ معتادی دوس ندارد بعنوان یک هنجار شکن و عضوی سربار جامعه حساب شود و مانند همه افراد جامعه دارای شخصیتی محترم است و می‌تواند عضوی مفید و فعال در جامعه باشد.
پس از این مقدمه درباره‌ی اعتیاد به توضیح انواع روش‌های آزمایش اعتیاد می‌پردازیم.

آزمایش اعتیاد برای مواردی چون آزمایش ازدواج، موارد استخدام، گرفتن گواهینامه و تمدید آن برای رانندگان و موارد بررسی بعد از ترک و روند درمان و بررسی سم زدایی بدن توسط خود فرد یا خانواده فرد انجام می شود و بسته به نیاز و شرایط دارای تکنیک های مختلف آزمایشگاهی دارد. در اینجا به توضیح تفصیلی هر کدام می‌پردازیم.

کیت تست اعتیاد


این روش یکی از روش‌های مرسوم در تشخیص اعتیاد می‌باشد و در کشور ما در مرحله اول اغلب از این روش استفاده می‌شود.
نمونه این آزمایش ، ادرار می باشد. این کیت‌ها بسته به مواد مخدری که می توانند ردیابی کنند به انواع مختلف یک کاره، سه کاره، پنج کاره و ده کاره تقسیم می‌شوند.

الف ) کیت تست یک کاره اعتیاد

معمولا برای مواد مخدری چون مورفین، آمفتامین و مت آمفتامین ها و... استفاده می‌شود و بصورت تک پارامتر می‌باشد

ب ) کیت تست سه کاره اعتیاد


برای سنجش سه ماده مخدر شیشه، مورفین و آمفتامین‌ها استفاده ‌می‌شود.

شیشه یا مت آمفتامین (MET): از مواد مخدر صناعی محسوب می‌شود و و باعث افزایش فعالیت‌ و افزایش پیام رسانی عصبی می‌شود. نام های دیگر آن کریستال، هندل، آیس (یخ) و سرعت می‌باشد. اشکال آن بصورت بلوری و کریستال، قرص و تزریقی می‌باشد با این حال شکل کریستالی آن بیشتر در ایران مرسوم است.
اوردوز آن می‌تواند باعث کما و مرگ شود. از طریق ادرار و مدفوع دفع می‌شود و تا دو تا چهار روز بعد از مصرف در داخل ادرار قابل شناسایی است. درمان اعتیاد با شیشه بر مبنای متادون درمانی ، شربت تریاک، بنزودیازپین‌ها، هالوپریدول و روش های غیر دارویی مانند گروه درمانی، خانواده درمانی و... می‌باشد.
آمفتامین(AMP) : در هنگام مصرف شیشه این ماده بعنوان متابولیت و مشتقی جانبی از مت آمفتامین از بدن دفع می‌شود. یعنی فردی که شیشه مصرف می‌کند مت آمفتامین و هم ممکن است آمفتامین وی نیز مثبت می شود.
آمفتامین زمانی بعنوان دارویی برای درمان چاقی شدید و اختلالات بیش فعالی و بیماری ADHD استفاده می‌شد. در جنگ جهانی دوم نیز سربازان قرص آن را بعنوان انرژی زا استفاده می‌کردند ولی بعد ها با مشخص شدن عوارض شدید و اعتیاد آور آن از پروتوکل‌های درمانی حذف شد. در کیت سه کاره اعتیاد این ماده نیز قابل شناسایی است.
مورفین (MOP) : این ماده از اجزای اصلی تشکیل دهنده تریاک می باشد و خود نیز بصورت خالص بعنوان ماده مخدر شناخته می‌شود که توسط کیت سه کاره اعتیاد در ادرار شناسایی می‌شود. یعنی مصرف تریاک نیز با این کیت اعتیاد قابل ردیابی است.
هروئین نیز بخاطر شباهت ساختار شیمیایی با این کیت شناسایی می‌شود. سایر اپیوئید ها (مشتقات تریاک) مانند کدئین نیز این تست را مثبت می‌کند.
تزریقی بودن مورفین و هروئین باعث افزایش ابتلای به ایدز، هپاتیت بی و هپاتیت سی در معتادان به این مواد مخدر شده است. مورفین و هروئین از مواد مخدر خطرناک می‌باشند و می‌توانند باعث یبوست شدید و کاهش قدرت جنسی و... شوند. اثرات مورفین، تریاک و هروئین بسته به میزان مصرف بین 1 تا 4 روز در ادرار قابل ردیابی و شناسایی است.
برای خرید کیت سه کاره اعتیاد می‌توانید اینجا کلیک کنید.

ج ) کیت تست پنج کاره اعتیاد

این کیت اعتیاد علاوه بر سه پارامتر آمفتامین، مت آمفتامین و مورفین به ارزیابی متادون و تترا هیدروکانابینول ( که در شاهدانه، حشیش، ماریجوانا ، کانابیس و... وجود دارد ) نیز می‌پردازد.
متادون ( MTD ) : این ماده از داروهای خط اول درمان معتادان تریاک، هروئین، مورفین و کراک هروئین (کراک آسیایی) می‌‌باشد.
با توجه به نیمه عمر طولانی آن در بدن برای ترک اعتیاد داروی مناسبی است با این حال خود می‌تواند باعث ایجاد وابستگی و اعتیاد شود و مصرف آن باید زیر نظر متخصص باشد.
مصرف بیش از اندازه آن بخصوص همراه با الکل باعث مرگ می‌شود. کیت 5 کاره اعتیاد براحتی این ماده را در ادرار شناسایی می‌کند و می‌توانید از ترک آن و پاکی بدنتان از این دارو اطمینان حاصل کنید! متادون 2 تا 7 روز پس از مصرف در ادرار قابل ردیابی است. این دارو اکنون روز بروز بعنوان چاهی پس از خروج از چاله برای معتادان کشورمان مطرح می‌شود و باید در استفاده و تجویز آن دقت کرد و متادون را نیز به اندازه تریاک خطرناک بدانیم.

تتراهیدرو کانابینول ( THC ):  این ماده در گیاه شاهدانه وجود دارد باعث اثرات مخدری می‌شود. حشیش و ماریجوانا ، کانابیس، علف، بنگ، یا گل نام های دیگر و مواد مخدری است که از این گیاه ساخته می‌شوند.
کیت پنج کاره اعتیاد با ردیابی این ماده موثره در ادرار برای بررسی مصرف و پاکی هر کدام از موارد بالا قابل استفاده است. THC چون محلول در چربی است و در چربی های بدن حل می‌شود و بمرور دفع می‌شود مدت طولانی تری در بدن می‌ماند و تا چند هفته (یک تا چهار هفته ) نیز در ادرار قابل تشخیص می‌باشد.
حشیش باعث افزایش ضربان قلب، افزایش احتمال سرطان ریه، تضعیف سیستم ایمنی بدن، کاهش حافظه و کاهش تولید اسپرم در مردان می‌شود. برای خرید کیت پنج کاره اعتیاد می‌توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کنید.

د ) کیت تست ده کاره اعتیاد


این کیت علاوه بر موارد بالا ( آمفتامین، مت آمفاتامین و مورفین ، متادون و تترا هیدروکانابینول ) به ردیابی 5 ماده مخدر و داروی دیگر نیز می‌پردازد.
این موارد شامل:
فنسیکلیدین ( PCP ) : نام دیگر این ماده مخدر گرد فرشته است. کاربرد اصلی آن بعنوان دارویی در هوشبری کاربرد دارد با این حال اثراتی شبیه ال اس دی ایجاد می‌کند و بعنوان ماده مخدر نیز استفاده می‌شود. کیت ده کاره اعتیاد با استفاده از نمونه ادرار براحتی این ماده را شناسایی می‌کند. اوردوز دارو می‌تواند منجر حملات صرع و مرگ شود.
درصورت عدم دسترسی به مراکز درمانی و ایجاد بیش گرمایی در مریض هرچه سریعتر وی را پاشویه دهید. گرد فرشته تا 8 روز در نمونه ادرار قابل ردیابی است.

بنزودیازپین‌ها ( BZO ) : دسته ای از داروها می‌باشند که بطور کلی برای آرامش بخشی و خواب آور استفاده می‌شوند. مصرف این داروها باید زیر نظر پزشک و مشورت داروساز باشد و نباید سرخود مصرف شود زیرا باعث ایجاد وابستگی و عوارض شدید می‌شود. مصرف این داروها نیز نباید بصورت ناگهانی باشد زیرا باعث سندرم محرومیت و بیخوابی ، تحریک پذیری و... می‌شود و بمررو باید دوز مصرف را کاهش داد تا به صفر برسد.
دو تا ده روز ( با توجه به میزان مصرف ) پس از مصرف در ادرار قابل شناسایی هستند. دیازپام (والیوم)، آلپرازولام (زاناکس)، کلردیازپوکساید، لورازپام و اگزاسپام از این دسته داروها محسوب می‌شوند. امکان وابستگی و اعتیاد به این دسته داروها وجود دارد و در مصرف آنها باید دقت کرد. برای بررسی سم زدایی بدن می‌توان از کیت ده کاره اعتیاد استفاده کرد.

فنوباربیتال ها ( BAR ) : از داروهای آرام بخش و مهار کننده سیستم عصبی می‌باشند. داروی معمول مورد مصرف در این دسته که می‌تواند باعث ایجاد وابستگی نیز در افراد شود داروی فنوباربیتال است. این دارو برای درمان صرع و گاها بعنوان خواب آور استفاده می‌شود.
فرد برای ایجاد اثرات دارو مجبور به افزایش دوز مصرفی خود می‌باشد و بمرور به آن وابسته می‌شود. کیت 10 کاره اعتیاد می‌تواند این دسته دارویی را در ادرار بین 2-5 روز پس از آخرین مصرف شناسایی کند. در مواردی که فرد دچار علائمی مانند کاهش سطح هوشیاری، گیجی و احساس ضعف می‌کند باید به مراکز درمانی مراجعه کند.

اکستازی ( MDMA ) : با نام شیمیایی متیلن دی اکسی مت آمفتامین است . در اوایل قرن بیستم بعنوان دارویی برای کاهش وزن و کاهش اشتها تجویز می‌شد! بمرور اثرات مخدری و روان‌گردانی خطرناک آن کشف و استفاده از آن ممنوع شد.
در حال حاضر بصورت شکل های مختلف قرص های رنگ با علائم مختلف بعنوان ماده‌ای توهم زا در پارتی ها ممکن است استفاده شود. مصرف آن می‌تواند از مرحله تفریحی گذشته و به مرحله وابستگی و اعتیاد برسد. اثرات دراز مدت آن نارسایی قلبی و کلیوی، تحلیل حافظه، بدگمانی، افسردگی و ... می‌باشد. کیت ده کاره اعتیاد می‌تواند براحتی این ماده را در ادرار تا 3 روز پس از مصرف ردیابی کند و فرد را از سم زدایی بدن خود مطمئن سازد.

کوکائین ( COC) : کوکائین در ایران بسیار گران است و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر مربوط به کشور های اروپایی و آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی می‌باشد. در اوایل ساخت نوشابه کوکاکولا برای فروش بیشتر و وابستگی مصرف‌کنندگان، کوکایین به نوشابه‌ها افزوده می‌‌شد که با بعدا از فورمولاسیون آن حذف شد.

و برای خرید کیت 10 پارامتری اعتیاد می‌توانید اینجا کلیک کنید.
در اغلب آزمایشگاه‌ها ابتدا با استفاده از کیت‌های فوق آزمایش اعتیاد انجام می‌شود و در صورت مثبت شدن و درخواست بیمار با روش های زیر انجام می‌

2- تکنیک TLC (thin layer chromatography) کروماتوگرافی لایه نازک

این روش بعنوان روشی تاییدی در مرحله بعد از مثبت شدن کیت‌های چند کاره اعتیاد در بعضی از آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود. در مواردی که می‌خواهیم تشخیص دهیم آیا دلیل مثبت شدن تست اعتیاد فرد مصرف داروی درمانی خاصی بوده است و یا مصرف ماده مخدر از این روش استفاده می‌کنیم.
در آزمایش ازدواج اگر آزمایش اعتیاد فرد مثبت شود فرد می‌تواند درخوست انجام آزمایش اعتیاد به روش TLC را بدهد تا این موضوع مشخص شود. نمونه این آزمایش ادرار می‌باشد و آزمایش بر سطحی سلیکاژلی در مقایسه با نمونه‌های استاندارد (دارویی که فرد استفاده کرده) انجام می‌شود.

3- تکنیک HPLC

این روش آزمایشگاهی برای نمونه‌های معمول انجام نمی‌شود و آزمایشگاه‌های محدودی این دستگاه را دارند. در موارد نمونه‌های جنایی، تحقیقاتی و پزشک قانونی و دارویی مربوط به مواد مخدر و دارو می‌توان از این روش استفاده کرد.
درنهایت اینکه سعی در پنهان کردن و منفی کردن آزمایش اعتیاد، در آزمایش ازدواج یا رانندگی اشتباهی در حق خودمان است زیرا با این کار، درمان و کمک اطرافیانمان را از خودمان دریغ می‌کنیم و روز به روز بیماری اعتیادمان شدیتر می‌شود و دیر یا زود علائم اعتیاد شامل تغییر ظاهری صورت و اندام و ناتوانی جنسی در ما ظاهر می‌شود و شاید دیگر راه برگشتن و ترک اعتیاد بسیار سخت شده باشد.

منبع: 1- دکتر مظفر، مهرداد. فرهنگ جامع تشخیص، پیشگیری و درمان مواد اعتیاد آور ، تهران، انتشارات اندیشه آور، 1395
2- سایت healthline
3- سایت urmc
4- سایت pharmadrugtest
5- سایت en.wikipedia

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط