علائم ایدز

مقدمه: فکر می کنید، ممکن است ایدز داشته باشید؟  تنها راهی که پاسخ قطعی این سوال را به شما می‌دهد، تست و آزمایش ایدز است  با این حال گاهی علائمی که در ادامه بیان می‌شود نیز ممکن است در افراد، ظاهر شود.

دکتر میشل هوربرگ ( Michael Horberg ) ،مسئول HIV  ایالت اوکلند آمریکا، درمورد علائم اولیه ایدز میگوید : "در مرحله اولیه و حاد ایدز نشانه و علائم عمده آن، بی علامتی است!" 

در طول یک یا دو ماه پس از ورود ویروس به بدن در 40 تا 60 درصد موارد، افراد نشانه هایی شبیه آنفولانزا که بعنوان علائم حاد رتروویروس ها شناخته می‌شود را تجربه می‌کنند. اما گاهی هم هیچگونه علائمی ظاهر نمی‌شود. ( ایدز ؛ علائم، راه‌های انتقال، تشخیص و درمان و پاسخ به سوالات متداول )

علائم آلودگی با ویروس HIV:

1-       تب خفیف از اولین علائم می‌باشد.

تب ملایم با دمای حدود 8/38 درجه سانتی‌گراد. تب نسبت به بقیه علائم ایدز، علامتی شایعتری می‌باشد. در این مرحله، ویروس در خون در حرکت است و شروع به تکثیر زیادی کرده است. البته تب در اثر بسیاری از بیماری های دیگر نیز ایجاد می‌شود.

2-      ضعف و خستگی و بی‌حالی

عفونت و التهاب ویروس و درگیری سیستم ایمنی بدن با ویروس ، باعث احساس خستگی و ضعف می‌شود.ضعف در هر دو مرحله اولیه و مرحله مزمن و بیماری ایدز مشاهده می‌شود

3-      درد ماهیچه‌ها، درد مفاصل و غدد لنفاوی متورم

این علائم با بسیاری از بیماری های دیگر همپوشانی دارد و شبیه می‌باشد. غدد لنفاوی، قسمتی از سیستم ایمنی بدن می‌باشند که هنگامی که میکروبی وارد بدن می‌شود، در این غدد به دام می‌افتند و گلبول های سفید به آنها حمله می‌کند. تعداد زیادی از این غدد در زیر بغل، کشاله ران و گردن وجود دارد.

4-      گلو درد و سردرد

گلودرد و سردرد نیز اغلب مشاهده می‌شود. اگر بتازگی (یک تا سه ماه گذشته ) رفتار جنسی پرخطری را تجربه کردید، و این علامت را دارید، آزمایش ایدز دادن ، فکر خوبی است. ویروس در مرحله حاد و اولیه مسری ‌تر می‌باشد.

5-      بثورات و راش پوستی

راش اصطلاحی است که وقتی پوست تحریک شده و ملتهب یا متورم شده بیان می‌شود. بثورات پوستی نیز به جوش‌ها و دانه های ریز سطح پوست اطلاق می‌شود. جوش‌هایی با نواحی صورتی رنگ و کمی دردناک و تا حدودی گسترده می‌تواند از علائم ایدز باشند.

6-       تهوع، استفراغ و اسهال

30 تا 60 در صد افرادی که دچار آلودگی با ویروس ایدز می‌شوند، دوره کوتاهی از تهوع، استفراغ یا اسهال را تجربه می‌کنند.

این علائم ممکن است در اثر مصرف داروهای ضد رتروویروسی و یا عفونت مزمن بیماری ایدز و ایجاد عفونت های فرصت طلب در اثر تضعیف سیستم ایمنی بدن ایجاد شود.

7-       کاهش وزن

کاهش وزن بدون دلیل یکی از نشانه های بیماری‌های پیشرفته است و می‌تواند به علت اسهال شدید نیز ایجاد شود. کاهش وزن، نشانه تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌باشد. طبق تعریف دپارتمان سلامت و خدمات انسانی آمریکا، سندرم کاهش وزن، به کاهش 10% یا بیشتر وزن و یا داشتن اسهال و ضعف برای بیش از 30 روز اطلاق می‌شود. ( عکس‌هایی از مبتلایان به ایدز  )

8-       سرفه خشک

معمولا از اولین علائم می‌باشد که اغلب با آلرژی ها یا سرماخوردگی یا سل اشتباه می‌شود. سرفه هایی خشک برای چند هفته که بنظر نمیرسد با داروهای معمولی مانند آنتی‌بیوتیک یا ضدآلرژی خوب شود.

9-      ذات‌الریه

ذات‌الریه ناشی از ایدز، شدید می‌باشد و باعث بستری شدن فرد در بیمارستان می‌شود. ذات‌الریه حالتی است که به عفونت و التهاب ریه ها اطلاق می شود و مجاری هوایی با مایع، خلط یا چرک پر می‌شود.

10-   عرق شبانه

حدودا نیمی از افراد در مراحل اولیه آلودگی با ویروس ایدز دچار عرق شبانه می‌شوند. و بمرور می‌تواند بیشتر شود و ربطی به فعالیت ورزشی فرد و یا دمای اتاق ندارد. خیس شدن لباس خواب و ملافه تخت در این حالت مشاهده می‌شود.

11-   تغییرات ناخن‌ها

چماقی شدن ناخن (افزایش انحنای ناخن‌ها و پهن شدن انتهای انگشتان)، شکستگی ناخن‌ها، تغییر رنگ ناخن‌ها (خطوط سیاه یا قهوه‌ای بصورت افقی یا عمودی روی آن) در مواردی مشاهده می‌شود.

12-   عفونت های قارچی

که کمتر در مراحل اولیه آلودگی با ویروس ایدز ظاهر می‌شود و بیشتر در مراحل بیماری و ابتلای به ایدز دیده می‌شود. آفت دهان و برفک دهانی که در اثر قارچ ها ایجاد شده و می‌تواند بلع را مشکل کند.

13-  گیجی و عدم تمرکز

مشکلات شناختی و روانی که از نشانه های زوال عقل ناشی از ایدز می‌باشند. این علایم معمولا در مراحل انتهایی بیماری ایجاد می‌شود. علاوه بر این گیجی و عدم تمرکز، کاهش حافظه و مسائل رفتاری مانند خشم و حساسیت نیز از این نوع علائم می‌باشند. ( چقدر نگران ایدز باشیم؟ )

14-  تبخال (تبخال دهان و لب ) و هرپس تناسلی (ناحیه جنسی)

این دو می‌توانند از علائم فاز اولیه ورود ویروس و هم علائم مزمن بیماری ایدز باشند. همچنین داشتن هرپس تناسلی و زگیل و زخم تناسلی جزو ریسک فاکتور های ایدز می‌باشد و باعث افزایش احتمال انتقال و آلودگی به ویروس ایدز می‌شود.

15-   مورمور شدن دست‌ها و پاها

بیماری ایدز باعث بی‌حسی و مورمور شدن دست‌ها و پاها می‌شود. این علائم زمانی است که اعصاب محیطی آسیب دیده‌اند. این حالت با داروی گاباپنتین، برطرف می‌شود.

16-  دوره قائدگی نامنظم

از علائم دیگر آلودگی با ویروس HIV افزایش احتمال قائدگی نامنظم می‌باشد که می‌تواند باعث دوره های پریودی کمتر و سبکتر شود. آلودگی با این ویروس باعث شروع سریعتر دوره یائسگی (47-48 سالگی) می‌شود.

باید توجه کنیم که نمی توان بر مبنای علایم ایدز درمود تشخیص قطعی آن نظر داد و حتما و در همه جای دنیا مبنای تشخیص ایدز انجام آزمایش و تست ایدزمی‌باشد.

منبع: HEALTH

 

 

مشاهده جزییات و خرید اینترنتی انواع کیت کیت هپاتیت B و C کیت ایدز


مقاله های مرتبط